Fragmenti no M.Abrickas diplomdarba
“Silajāņu keramikas dižmeistars Polikarps Čerņavskis”
Latgales keramika ir viena no īpatnējākām un skaistākām parādībām mūsu lietišķajā mākslā. Lielākais tautas keramikas centrs ne tikai Latgalē, bet arī visā Latvijā atrodas Silajāņos. Mākslinieciskās valodas ziņā šis apvidus ir vienots un mākslas literatūrā ienācis kā “Silajāņu keramika”. Silajāņu keramika savu nosaukumu ieguvusi no bijušā Silajāņu pagasta, kura teritorijā dzīvoja un strādāja liels skaits māla trauku meistaru. Mazās šaurās zemes šņores skopie augļi nespēja pabarot savu saimnieku. Tāpēc Gailīšu, Babru, Dūbu, Jureišu, Šembeļu un daudzās citās Silajāņu pagasta sādžās šī tautas mākslas nozare kļuva par galveno iztikas avotu. (...)
Savu amata meistarību tie ieguvuši no paaudzes uz paaudzi pārņemot un papildinot tēvu tēvu uzkrāto pieredzi. Divdesmitajos un trīsdesmitajos gados izvirzījās spēcīgākie Silajāņu keramikas meistari Aņdrejs Paulāns un Polikarps Vilcāns, kā arī brāļi Kaļvas, brāļi Rivči, Jānis Dubovskis un citi.
(...) Viena no Latgales keramikas pirmā spožuma zvaigznēm ir arī Polikarps Čerņavskis. (...)
Polikarps Cemavskis ir dzimis 1923.gada 8.maijā Silajāņu pagasta Jureišu sādžā sīkzemnieku ģimenē. Viņa tēvs dienēja cara armijā, pēc 1917. gada Oktobra revolūcijas Krievijā turpina dienestu Sarkanajā armijā. Polikarpa vecāki iepazinušies Maskavā. Tur viņiem piedzima arī pirmais dēls Viktors. Pēc tam vecāki atgriezās tēva mājās, kur drīz piedzima arī Polikarps, 1932.gadā sadalot zemi ar tēvu viņu rīcībā nonāca 5 ha zemes un šķūnis. (...) Dzīves apstākļi bija ļoti grūti. (...) Tā Polikarps nonāca podnieku Rivču ģimenē. Šeit tad arī viņš pirmo reizi iepazinās ar podnieka ripu, noslēpumaino māla smaržu un burvīgo glazūru spīdumu. (...)
Lai palīdzētu vecākiem, pusaudža gados Polikarps ar brāli Viktoru piepelnījās pie apkārtnes podniekiem mālus mīcīdams. Tā pamazām vien atklājās amata noslēpumi. Lai kaut nedaudz nopelnītu tēvs iepirka podus pie apkārtējiem podniekiem un veda pārdot uz Viļāniem, Varakļāniem, Madonu, Kārsavu u.c. Mazais Polikarps bieži devās tēvam līdzi, lai pieskatītu zirgu. Vēl tagad mākslinieks atceras, kā 1940.gada jūnijā nakšņojot kādās mājās Maltas rajonā viņš pa radio dzirdējis Kārļa Ulmaņa pēdējo uzrunu latviešu tautai.
1938.- 39.m.g. Polikarps Čerņavskis beidza Silajāņu pamatskolas 6.klasi. Ļoti gribējās mācīties tālāk, bet materiālo apstākļu dēļ tas nebija iespējams.
Vecākais brālis aizbrauca uz Kurzemi un Tukumā iekārtojās darbā pie saimniekiem. Pēc kāda laika arī Polikarps devās tur, bet dažādu apstākļu sagadīšanās dēļ, atgriezās mājās. Vajadzēja izlemt par ko kļūt lielajā dzīvē. Vēl arvien vilināja māls. Kaimiņos dzīvoja podnieks Aloizs Babris. Viņš bija labs draugs un atļāva Polikarpam pavirpot. Darbs padevās un ļoti iepatikās. Kaut arī viņam bija tikai 17 gadu pārnācis mājās Polikarps ķērās pie virpas taisīšanas.
Asi virpai izkala kalējs par mātes paslepen iedotu naudu. Tēvs nebija apmierināts ar dēla izvēli. Virpu novietoja tajā pašā pirtiņā, kur dzīvoja un katru brīvu brīdi sēdās, lai meklētu kādu jaunu formu(...). sākumā veidojot bļodiņas, tad podus, medauniekus, vārauniekus, krūzes un krūzītes. Traukus kaltēja šķūnītī; gadījās arī ka negaidīti uznāca sals un trauki sasala, Pirmo cepli Polikarps Čerņavskis izdedzināja kaimiņu podnieka Babra krāsnī. Noglāzēt un salikt krāsnī palīdzēja Polikarps Vilcāns. Pusi no izdedzinātajiem traukiem vajadzēja atdot par glazūrām un malku. Bieži vien dedzinot trauki, lai taupītu vietu krāsnī tika likti viens otrā.
Polikarps juta, ka vēl jāmācās un devās pie Polikarpa Vilcāna, kam bija laba darbnīca un ceplis, un sabiedrībā atzīts vārds. Polikarps Vilcāns bija Čerņavskim krusttēvs. Vecajā mājā ierīkotajā darbnīcā abiem pietika vietas. Katram sava virpa savi māli, savas glazūras, savi darbi,
Nebija jau tā kā skolā, kur skolotājs visu parāda. Apmācība lielākoties sakņojās uzmanīgos meistara darba vērojumos. Ar apbrīnojamu darba mīlestību Polikarps strādāja pat četrpadsmit stundas dienā, Vēlu pēc pusnakts atgriezās mājās, lai nedaudz atpūties rītā atkal ietu un sēstos pie ripas, P. Vilcāns daudz nejaucās sava mācekļa darbā. Kad Polikarps bija kādu daļu savirpojis, meistars ar skatu to novērtējis, noteica: “Labs ir”. Tā bija augsta atzinība. Sākumā P.Čerņavskis kopēja savu skolotāju, viņa kustības manieres. Bet vajadzēja notikt tā, ka apguvis amatu skolnieks aizgāja savu ceļu.
1942. gadā notika pirmā keramikas izstāde Rēzeknē, kurā piedalījās Staņislavs Vilcāns, A.Babrs, brāļi Kaļvas un Čerņavskis. Polikarpam Čerņavskim bija izdedzināts tikai otrais ceplis.
Jau pēc pirmās izstādes tika nopelnīta pirmā sabiedrības atzinība. Šajā izstādē Kaļvam bija pirmā vieta. Par to viņš saņēma 50 reihsmarkas, bet Čerņavskim un Vilcānam - otrā vieta un 20 reihsmarkas. (...)
Šī pirmā izstāde spārnoja P. Čerņavski vēl nopietnākam darbam un jauniem meklējumiem, Viņu vairs neapmierināja ierastā lauku podnieka veikums-saimniecības trauku darināšana. Gribējās kaut ko jaunu. Rokas tā vien prasījās pēc greznām vāzēm, zarainiem svečturiem, kuri Latgales keramikai slavu trīsdesmitajos gados aiznesa tālu pasaulē.
Būtu izdarīti daudz skaisti darbi, taču 1943.gada martā P. Čemavski kopā ar brāli, daudziem citiem Silajāņu keramiķiem iesauca vācu armijā. Brāli paņēma latviešu brīvprātīgajā SS leģionā, bet Polikarpu - darba bataljonā. Tā pagāja 2 grūti gadi, bija pārdzīvoti arī ievainojumi, tad militāro formējumu pievienoja brīvprātīgajam SS bataljonam un aizsūtīja uz Krieviju, kur notika apmācības, Sekoja sardze uz dzelzceļa, atkāpšanās uz Rēzekni, gūsts un ceļš uz spaidu darbu nometni Gruzijā, Kutaisi pilsēta, kur strādāja autorūpnīcas celtniecībā. Gruzijā tika pavadīts laiks no 1945. gada līdz 1948. gada pavasarim. Pat atrazdamies tālu no Latgales un mājām P.Čerņavskis nevarēja aizmirst savu aicinājumu. Atrazdamies darba bataljonā Gruzijā viņš uztaisīja ripu un gatavojās taisīt podus, taču P.Čerņavski pārsūtīja uz ķieģeļu fabriku, kur bija arī virpošanas cehs. Nometnē nācās izpildīt visdažādākos darbus. Katru uzticēto uzdevumu P, Čerņavskis veica pēc labākās sirdsapziņas, jo citādi strādāt viņš arī neprata. Mācījās izpildīt gan remonta, gan namdara un jumiķa darbus. Par centību un godīgu darbu P.Čerņavski nosūtīja uz Rīgu uz 6,celtniecības organizāciju, pēc tam ceļš mājup...
Mājās atgriezās 1948.gadā un tūdaļ ar lielu dedzību ķērās pie darba. Sākumā strādāja vēl Vilcāna darbnīcā.
1949.gadā sāka dibināties kolhozi. Tagad par radošu darbu nebija ko domāt. (...) P.Čemavskis kopā ar sievu Staņislavu atstāja savas dzimtās mājas un devās uz Kurzemi ar cerību atrast iespēju strādāt Tā viņi nonāca Tukumā, kur iekārtojās darbā ķieģeļu ceplī. Tur bija arī virpošanas cehs, Pēc gada P.Čerņavskis atgriezās mājās un apmetās uz dzīvi sievas mājās Babros. Darba apstākļi te bija tīri labi, jo bija māja ar ierīkotu darbnīcu virtuvē un ceplis podu dedzināšanai, Sievas Staņislavas ģimenē tēvs un brālis arī nodarbojās ar podniecību. Tēvutēvu metodēm, cīnoties ar materiālu trūkumu un sābru pārmetumiem par it kā atraušanos no kopīgā darba kolhozā, dienu no dienas tika darināti visdažādākajām vajadzībām trauki. Nekad nevarēja zināt vai iedos vai neiedos priekšsēdētājs zirgu, lai aizvestu keramikas izstrādājumus uz tirgu. Vai varēs savilkt galus kopā pēc norēķināšanās ar finansu nodaļu. Lai nebūtu jāstājas kolhozā P.Čerņavskis noslēdz līgumu ar kolhozu un savus ražojumus nodeva kolhozam, tādā veidā kolhozam pusgadā dodams vairāk nekā seši tūkstoši tīrās peļņas. Tā, protams, bija izeja no pārmetumiem, bet tas neļāva meistaram radoši strādāt. Plāns bija ļoti liels, un galvenokārt “ražoja” saimniecības traukus.
Tā kā pasūtījums galvenokārt bija saimniecības trauki, tad pirmais P.Čerņavska daiļrades periods saistāms ar saimniecības trauku darināšanu. (...) P.Čerņavskis centās tos pēc iespējas rūpīgāk izveidot, pievēršot lielu uzmanību arī to greznojumam. Tūlīt pēc uzvirpošanas traukus rotāja. Rotāšanai izmantojot kociņus ar ko iespieda bedrītes. Bieži vien arī ar baltmālu, uz virpas griežot uzvilka līkločus un svītras. (...) Ļoti iecienīts bija skrāpētais raksts, kam mākslinieks palika uzticīgs visu savu radošo mūžu. To veica ar kādu asu priekšmetu, dažreiz arī pulksteņa ritenīti. Rotājumu – skujiņu, saulīti ievilka gan uz baltmāla aplējuma vai māla virsmas. Šādā veidā rotāja galvenokārt medauniekus, ievārījuma podus, lielās bļodas.
Šie trauki, protams, bija ļoti nepieciešami, bet Čerņavskim gribējās meklēt neparastas formas, dažādus priekšmetus, bet radošajam darbam neatlika laika, Un kur nu vēl cilvēku skaudība!
Tajā laikā kolhozā par vienu darba dienu labi ja varēja nopelnīt 7 kapeikas. Darinot podus peļņa tomēr bija nesalīdzinoši lielāka. Laikam jau skaudības tirdīta kolhoza valde sāka vajāt pat P. Čerņavska sievasmāti: noņēma zemi, nedeva zirgu dārza apstrādāšanai, samazināja ganības.
1952.gadā P. Čerņavskis iestājās darbā Viļānos invalīdu artelī. Traukus varēja ražot mājās, tikai nodot vajadzēja vest uz Viļāniem. Arī šeit galvenokārt bija jātaisa tikai saimniecības trauki.
Grūti klājās visiem Silajāņu keramiķiem. Katrs meklēja iespējas strādāt to, ko kāro sirds. Brāļi Kaļvas bija spiesti atstāt tēva mājas. Viens no brāļiem nodibināja keramiķu darbnīcu Rīgā, otrs – Krustpilī. Arī P. Čerņavskis devās uz Krustpili, lai iepazītos ar darba un dzīves apstākļiem, bet tieši tobrīd cehs bija slēgts.
Atgriežoties mājas P.Čerņavski pārsteidza ziņa, ka viņš esot ievēlēts par kolhoza brigadieri. Tā veselus divus gadus P.Čerņavskis bija spiests augām dienām strādāt kolhoza laukos un tikai nakts melnumā varēja sēsties pie ripas. Augot meistarībai auga arī varēšana un uzdrīkstēšanās, radās aizvien jaunas idejas(...) Mākslinieks darināja tādas neparastas lietas kā krelles, griestu un sienas lustras, grīdas vāzes un vāzītes. Katrs nākošais darbs bija savādāks par iepriekšējo.
Darbodamies Rīgā St. Kaļva satikās un iepazinās ar loti daudziem radošiem un atsaucīgiem cilvēkiem, mākslas darbiniekiem. Starp tiem bija arī mākslas zinātnieks Jānis Pujāts. St. Kaļva stāstīja Pujātam par Silajāņu keramiku,- tradīcijām un problēmām.
1957.gada agrā pavasarī J.Pujāts ieradās pie P.Čerņavska, lai iepazītos ar mākslinieka darba apstākļiem un radošo veikumu. Tūlīt arī vienojās par Silajāņu keramikas izstādes rīkošanu Rīgā.
Līdz ar citiem Silajāņu keramiķiem P.Čerņavskis aizrautīgi gatavojās izstādei. Šajā laikā tapa daudz krāšņu vāžu, krūžu, šķīvju un svečturu. Čerņavskis strādā sistemātiski, taču bez steigas. Katra forma tiek pētīta, līdzsvarota. Krūzēm pamatā vāraunieka siluets ar spraigi izliektu virsējo pavērumu. Tās ir vieglas un graciozas, Svečturos izvirzīta jumtiņa un austras koka forma. Meistars cīnās par silueta skaidrību, viengabalainību.
Šo laiku var uzskatīt par jaunu periodu P.Čerņavska daiļradē, Tas ir visradošākais posms, kad nāk daudz jaunu meklējumu, atradumu. Neparastie sienas šķīvji, visdažādākie svečturi vāzes, kas atšķiras viena no otras, bet visām kopā ir jūtama tikai P.Čerņavska darinātajiem traukiem piemītošais gleznieciskums, vieglums un graciozitāte.
1957.gadā Silajāņu keramiķu izstādē Rīgā piedalījās A.Ušpelis, A.Paulāns, J.Zagorskis, P. Vilcāns un St. Kaļva. P. Čerņavska dzīvē tā bija pirmā lielākā izstāde ārpus sava novada. Rīgā nāca arī pirmie lielie panākumi, sabiedrības atzinība un apbalvojumi. Pēc izstādes A.Paulānu un P.Vilcānu uzņēma LPSR Mākslinieku savienībā (jo viņiem jau bija zelta medaļas), bet St.Kaļvu un P.Čerņavski uzņēma Mākslinieku savienības biedru kandidātos. Tas bija liels prieks un gandarījums, jo nu varēja nestrādāt valsts darbā, un līdz ar to radās lielākas iespējas radoši strādāt
Kolhoza valde ar šiem likumiem nebija pazīstama, tāpēc turpinājās vajāšana. Tika aizliegts pat ņemt mālus no kolhoza teritorijas. Nedeva arī zirgu ar ko tos pārvest mājās. P. Čerņavskis ar kolhoza valdes protokola kopiju devās uz Rīgu un sastapa saprotošus cilvēkus. Atkal palīdzēja J.Pujāts un S. Cimmermanis (tolaik Brīvdabas muzeja direktors). Viņi ieteica rakstīt CK otrajam sekretāram A.Pelšem lūgumu ļaut sarīkot izstādi, neliegt rakt mālus, ļaut strādāt radoši. Pēc tam rajona pirmais sekretārs saņēma Kultūras ministrijas lēmumu ar rīkojumu netraucēt P. Čerņavskim patstāvīgi strādāt.
Pēc šīs izstādes Silajāņu keramika ieguva lielu popularitāti. Divu gadu laikā J.Pujāts noorganizēja 18. izstādes ārzemēs. 1958. gadā notika Vispasaules keramikas izstāde Ženēvā. Par šo izstādi māksliniekam ir īpašs lepnums, tajā viņa darbi tika augstu novērtēti, un par vienu no krāsainajām krūzēm P. Čerņavskis saņēma 1000 rbļ. prēmiju. Tajā pašā gadā notika arī Baltijas republiku mākslas dekādes izstāde Bukarestē.
1958.gadā mākslinieks apbalvots ar LPSR AP Goda rakstu. 1959.gadā piedalījās izstādēs Leipcigā un Ļeņingradā. (...) Izvirzīdams arvien jaunus radošā darba uzdevumus, viņš tiecas tieši tajās dekoratīvās keramikas nozarēs, kas vismazāk izkoptas. (...)
1959. gadā P.Čerņavski uzņēma LPSR Mākslinieku savienībā. Piecdesmito gadu beigas var uzskatīt par zināmu robežpunktu P.Čerņavska radošajā biogrāfijā. Viņš ir nostājies uz meistarības sliekšņa, Zina ko grib un prot to panākt. Teicami pārvalda keramikas tehnoloģisko pusi - virpošanu, glazēšanu, rotāšanu, dedzināšanu,
Ar lielu atbildību viņš gatavojas izstādēm. Kā uzskata P.Čerņavskis, lai sagatavotu labu izstādi ir jāizdedzina vismaz divi cepļi, jo meistars pret savu darbu ir ārkārtīgi prasīgs. 1961. gadā mākslinieks piedalījās Vissavienības Tautas mākslas izstādē Maskavā.
1962.gadā ir saņēmis pateicības rakstu par piedalīšanos izstādēs no Preiļu rajona kultūras nama, kā arī diplomu no Emīla Melngaiļa Tautas nama un rajona kultūras nodaļas. Medaļas, diplomi, piemiņas nozīmes, goda raksti sniedzas vairākos desmitos, bet slava viņu nekad nav spējusi apžilbināt Par galveno dzīvē Polikarps uzskata sava darba jēgu, lai tas ko viņš rada būtu vajadzīgs sabiedrībai, tautai.
Vislielāko vērību P.Čerņavskis veltī gleznieciska, niansēm bagāta kolorīta izkopšanai. Eksperimentējot dedzināšanas procesā izmantojis slapjus auduma gabalus, galošas un daudz citu neparastu materiālu. Izmēģināja arī koka un zīmoglakas, tušu un tinti,
P.Černavskis ir radījis vairākus sadzīvē ērti lietojamus servīžu veidus - kafijai, tējai, alum, liķierim. Īpaši izdalāmi viņa daiļradē ir svečturi. Liekas, ka tajos viskoncentrētāk izpaužas autora radošais spēks un pārliecība. Pašam māksliniekam tie ir vismīļākie, jo daudzi svečturi grezno viņa dzīvokli.
Mākslinieka darbu grafiskais rotājums ir atturīgs un ārkārtīgi precīzs. Saulītes, zvaigznītes, skujiņas un līkloči apvienoti ar virpotām līnijām un iespiestām bedrītēm plastiskiem valnīšiem un viļņotām malām, veido kompozicionāli vienotu trauka ārējo noformējumu.
Tā aizgāja gads aiz gada, ceplis aiz cepļa, izstāde aiz izstādes. 1972.gadā mākslinieks svinēja neparastu jubileju - tika izdedzināta 100 keramikas krāsns. Grūti iedomāties kādu daudzumu mālu izmīcījušas meistara kājas un cēlušas rokas, 1972.gadā P.Čerņavska darbi ceļo uz ASV, kur piedalās PSRS tautu mākslas izstādē. 1973.gadā sakarā ar P.Čerņavska 50.gadu jubileju rajona izpildkomitejas zālē bija atvērta personālizstāde, kur varēja skatīties ap 200 dažādu izstrādājumu - grezni daudzžuburu svečturi, vāzes, krūzes, servīzes, dekoratīvie šķīvji laistījās visās varavīksnes krāsās. Tie bija labākie mākslinieka darbi no pēdējām divām meistara izdedzinātajām krāsnīm. Izstādes apmeklētāji viņa sniegumu novērtēja ļoti augstu.
1977. gadā Tautas sasniegumu izstādē meistars apbalvots ar zelta medaļu, bet 1979.gadā Vissavienības Tautas sasniegumu izstādē P.Čerņavskis apbalvots ar PSRS mākslinieku savienības un PSRS Mākslas akadēmijas Goda diplomu. Polikarps ir piedalījies dažādās izstādēs un ir gaidījis katru jaunu pavasari, kas nāk ar Mākslas dienām.(...)
Radošajās iecerēs paradās zaļganie un latgaliski zilie toņi. Katrs trauciņš ir meistara roku izlolots: vai tā būtu necila krūzīte, vai lielais vienpadsmit žuburu svečturis, vai sienas šķīvis. Gandrīz katru trauku rotā latvju raksti. Visbiežāk izmantotās zīmes - Austras koka, Saule, Auseklītis, Dieva, Laimas un Māras zīmes. Ļoti iecienījis meistars ir skujiņas, jumtiņu, krustiņu, zalktīša, jumja un citus motīvus. Rotājumu elementi veidojas stingrā secībā, kas liecina, ka meistars labi orientējas latviskā raksta īpatnībās. Īpaši gribētos runāt par Čerņavska svečturiem. Latgalē ir daudz keramiķu, kas radīja skaistus svečturus, taču Polikarpa svečturi un grīdas vāzes atšķiras ar savu diženumu. Svečturiem vispirms tiek veidota pamatne, tad ar lielu mīlestību un rūpību pielipināti klāt veidojumi, ko meistars sauc par “desiņām”. Tas ir parastais līklocītis, kuru saliekot kopā veidojas grezns ornamentiem bagāts svečturis.
Astoņdesmito gadu vidū starp Latgales keramiķiem parādās drošinieki, kas meklē jaunas Latgales keramikas krāsas, jo Latvijā strauji attīstās profesionālā keramika, kuras radošos procesus aktivizē Ķīpsalas keramiķi.
Arī Polikarps, tomēr palicis uzticīgs savai Silajāņu keramikai, izmēģina roku netradicionālajā. Top baltie darbi, melnie un vāpētie. Tie arī gūst vienu otru atzinību, jo gaumes ir tik dažādas. Taču pašam māksliniekam ir un paliek pie sirds latgaliskie Silajāņu toņi.
Astoņdesmito gadu beigās meistaru sāk mocīt profesionālās kaites un Silajāņu dubļi šķiet neizbrienami, Polikarps nopērk māju Preiļos un pārceļas dzīvot uz pilsētu. Protams, bez virpas neiztikt. Ir jāatmet doma par liela formāta darbiem, jo to neatļauj nedz cepļa izmēri, nedz veselība.
Meistars ar visu sirdi pievēršas sīkplastikai. Tiek darināti velniņi, katrs ar savu raksturu un ģīmi pasaku varoņi un pat veseli komplekti no grāmatu sižetiem.
Meistara mājas jumtistabā pastāvīgi iekārtota un skatāma viņa labāko darbu izstāde. Tur apmeklētāju acis priecē vispirms brūnie, dzeltenie, tad zaļie, zilie, kā arī baltie un melnie toņi visdažādākajā formās un izmēros. Visvairāk acis saista greznie sienas šķīvji, masīvie svečturi un romantiskās grīdas vāzes. (...)
Strādājot Preiļos meistaram rodas domubiedri, veidojas Preiļu keramiķu kopa. Pirmais un meistarīgākais sekotājs ir znots Jāzeps Caics. Tāpat kā savā laikā Polikarps vērojot lielo meistaru darbā Jāzeps grib izmēģināt savu roku mālā un māls padodas viņa rokām. Tagad viņš jau ir Tautas Daiļamata meistars (...) Aktīvi piedalās izstādēs, Un tā Polikarpa sabiedrībā sāk apgrozīties jaunie, kam interesē Latgales keramika. Roku izmēģina arī dēls Jāzeps, krustdēls Aleksandrs Rečs, Juris Abrickis, kuri šobrīd strādā patstāvīgi.
Meistara ietekmē ar keramiku ir sācis nodarboties arī Vladimirs Ivanovs, kuram ir neparasts rokraksts, kurš nav tik tuvs Silajāņu keramikai, tomēr interesants un savdabīgs.
Par Polikarpa sievu Staņislavu jārunā īpaši, jo tā ir meistaram stāvējusi klāt gan pirmsākumos, gan slavas brīžos, Arī viņa nākusi no podnieku dzimtas, Polikarpam vienmēr ir bijusi pirmais palīgs. Ir apgūts viss: gan glazūru māka, gan ornamentu zīmēšana, gan apdedzināšanas noslēpumi. Sevišķi Staņislavai Čerņavskai padodas šķīvju un medaļu veidošana, pēdējos gados ķērusies pie svečturu darināšanas. Arī jaunos keramiķus uzmundrina tieši viņa.
Silajāņi – balto bērzu, pieneņu un smagā māla zeme... |