Divdesmitā gadsimta sākumā rūpnieciski ražotie trauki jau var sekmīgi konkurēt ar podnieku izstrādājumiem. Keramiķu saimnieciskais stāvoklis kļūst arvien spiedīgāks. Pastiprinās arī iekšējā konkurence. Sabiedrība vēl neapzinās tautas mākslu, tajā skaitā arī podniecību, par nacionālās kultūras nozīmīgu slāni. Rezultāta Ziemeļlatgales podniecības centrs stipri panīkst jau pirmspadomju laikā.
Ziemeļlatgales keramika tehnoloģijas un stila ziņā saglabājusi Latgales podniecības vissenākās tradīcijas. Līdz pat 20. gadsimtam tās bija raksturīgas arī pārējiem Latgales keramikas centriem, protams, ar lielāku vai mazāku lokālu niansi. Tikai 20. gadsimtā, īpaši sākumā ar divdesmitajiem gadiem, kad saasinājās konkurences spaidi un sakās izstāžu darbība, atsevišķu keramikas centru keramikas tehnoloģiskās un stila tradīcijas sāk straujāk diferencēties. Sāk manāmāk iezīmēties atšķirība arī keramikas centru likteņos.
Ziemeļlatgales keramika ir guvusi spēcīgus rosinājumus no Ludzas apkaimes keramiķiem, kā arī veidojušies zināmi sakari ar Vidzemes podniekiem.
No Vidzemes ienāk : “ Vēlāk parādās arī sedzošās glazūras (Latgales caurspīdīgo vietā) un slēgtā tipa apdedzināšanas cepļi Balvu un Tilžas apkaimē (Latgalē tradicionāli ir atklātie uguns cepļi). Tas izraisa atkāpšanos arī no Ziemeļlatgalei raksturīgā stila. Šīs izmaiņas neienes jaunas - nozīmīgas mākslas kvalitātes. (...) un jauninājumi neiesakņojas.
Latgalē tradicionāli ir baltmāla (angobas) aplējumi un putinātās glazūras.