Latgales vidusjoslas austrumos, galvenokārt Ludzas rajonā, atrodas Ludzas keramikas centrs. Tas ir plašs un ar blīvāku poddarnīcu izvietojumu, nekā Ziemeļlatgalē. Ludzānieši podnieku godina par “podaru” un namiņu, kas uzcelts ap podu cepli, sauc par “podarnīcu”.
Arheologu lāpsta atklājusi daudz materiālu, kas raksturo šī reģiona keramikas senkultūru. Bagātu liecinājumu par keramikas attīstību līdz vāciešu iebrukumam latgaļu zemēs mūsu ēras 13. gadsimtā sniedz izrakumi Ciblas, Nirzas, Dekteru pilskalnā, Ņukšu apmetnē, Odukalnā, Kivtu kapos un citur.
Gados vecākie ļaudis vēl atceras, ka no Ludzas uz Kārsavas pusi - Mērdzenes pagastā - dzīvo daudz poddaru, kas tad arī veido Ludzas podniecības centra kodolu. Šķinčos darbojas Ruskuļu, Kasparānu, Šmulānu, Maculeviču dzimtas poddari; Lielajos Blontos - keramiķi Dieglis, Rudušs; Kasparānos -Andžāni; Kucovkā - Šmulāni, Buiviti; Ērzeļovā - Vonogi; ludrūs - Rucka, Ruskulis; Mežomīkūs - Rudusāni; Smotiulē - Rudoviči; Pušmucovā -Novicāns.
Ap šo keramikas viduci grupējas sīkākas poddaru saliņas: Briģu Opuļūs -Mošānoki, Zilupes Radiškinā - Kropovi, Nautrānu Dekterūs - Locmers. Dažkārt šīs poddaru saliņas ietiecas arī Rēzeknes rajonā: Vuškauniekos -Ruskulis, Lendžos - Rosņas.