Šajā sadaļā ievietoti fragmenti no J.Pujāta grāmatas “Latgales keramika”, kura labi raksturo Silajāņu keramiku, tautas podniecību Latgalē un pārmaiņas kādas tā piedzīvo rūpnieciskās attīstības un dažādu ideoloģisko sistēmu laikmetā – pagājušājā gadsimtā.
Grāmatas saturs tiek piedāvāts nodaļu veidā - Ziemeļlatgales podniecības centrs, Ludzas podniecības centrs, Latgales vidienes podniecības centrs u.tml. Piedāvātās sadaļas saturiski ir saistītas, jo grāmatas autors stāstot par Ziemeļļtagales keramiku vienlaikus apraksta arī Latgales keramikas trauku formas, to izgatavošanas un tapšanas procesu. |
Viens no grāmatas atsauksmju autoriem A.Detlavs raksta : “nav skarti veseli Latgales keramikas centri – Dienvidlatgales, Rietumlatgales keramika, arī atsevišķi puduri...”, taču mums tas netraucē, lai iepazītos ar Latgales vidienes podniecības – Silajāņu keramiku, Vilcānu un Paulānu dzimtu aprakstiem.
Teksts ir nedaudz saīsināts atstājot būtiskāko, kas raksturo dzimtu vēsturi un daiļradi.
Jāni Pujātu (1925-1988) nevar raksturot ar pāris vārdiem – ekspresīvs cilvēks, Latgales podniecības fanātiķis. Viņš bija personība – daudzveidis savā intelektuālajā un emocionālajā būvējumā. (...) Pēteris Zeile.”Leģendārais Pujāts” Kultūras forums, nr.15, 2005 22/28.aprīlis, 7.lpp.
Ieguvis Latvijas Universitātē divus diplomus – mākslas zinātnē un jurisprudencē, divpadsmit gadus 1950 – 1963 lasīja lekcijas Mākslas akadēmijā. Bagātināja (keramikas) nozares zinātnisko terminoloģiju. Mākslas kritiķis. Uzskatīja, ka “žanra tīrība” ir mākslinieka(keramiķa) profesionalitātes zīmogs un skaidras izpratnes nodrošinātāja.
Iedibināja ikgadējo pasākumu “Latgales keramikas dienas”.
Dzimis Lielajos Pujātos, netālu no Rogovkas – Nautrāniem (Ludzas rajons). Vecvecāki ir bijuši pazīstami ar Latgales garīgajiem darbiniekiem – Pēteri Miglenieku, Andrievu Jūrdžu, savukārt vecāki Anna Kārkliniece-Pujāte un tēvs Alfons Pujāts sadarbojās ar latgaliešu literatūrvēstures pamatlicēju Meikulu Apeli, rakstnieku Stepanu Seili. Jāņa Pujāta garīgajā izaugsmē liela ietekme ir mātei, kura ir uzrakstījusi memuārgrāmatu “Mana dzīve.Atmiņas” – stāstījumu par novada un dzimtas vēsturi 40gadu griezumā.
Fragmenti no Jāņa Pujāta grāmatas "Latgales keramika"
Ziemeļlatgales podniecības centrs
Podniekam viss sākas ar mālu
Trauku formas
Ludzas poddaru centrs
Trauku formas apakštipi
Latgales vidienes podniecības centrs
Pušas podniecība
Rušonas ezera ziemeļu krastā
Silajāņu keramika.Podnieku sādžas
Vilcānu dzimta
Paulānu dzimta
Citi Silajāņu meistari