NOTIKUMI
Nacionālās skaļās lasīšanas fināls!

Atbalstām Preiļu reģiona finālisti Signiju Pastari no Riebiņu vidusskola Nacionālās skaļās lasīšanas sacensībās Rīgā!

Aicinām šo sestdien, 30. septembrī, no plkst. 12.00 – 16.30 apmeklēt Nacionālās skaļās lasīšanas sacensību finālu klātienē Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē vai vērot video tiešraidē LNB YouTube kanālāLNB Facebook lapāLNB.lvLSM.lv un "LSM Bērnistaba" Facebook lapā. Rīgā ieradīsies 30 reģionālie lasīšanas čempioni no visas Latvijas.

Video ieraksts būs pieejams arī pēc pasākuma norises.

Kopš 2017. gada sacensības rīko LNB kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām visā Latvijā.

Sacensības notiek vairākos posmos – vispirms klasē, tad skolā vai bibliotēkā, tad reģionā un noslēgumā valsts finālā. Arī šogad reģionālos lasīšanas čempionus klātienē atbalstīs līdzjutēji - klases biedri. 2023.gadā sacensībās Latvijā piedalījās vairāk nekā pieci tūkstoši 5. un 6.klašu skolēni.

Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību norisi kā valstiski nozīmīgu kultūras pasākumu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, LNB, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome. Finālistiem dāvanu kartes nodrošina SIA "Jānis Roze" un apgāds "Zvaigzne ABC". Sacensībām palīdz notikt skolotāji, bibliotekāri – reģionālo sacensību kuratori, bērnu vecāki un pašvaldību atbalsts.

Fināla sacensības notiek pasākumu cikla "Latviešu grāmatai 500" ietvaros.

Literārā stunda "Dzejas spēles"

20.septembrī plkst.9.30 Bērnu literatūras nodaļu apmeklēs Preiļu 1.pamatskolas 3.b klase.

Ciemos latviešu komiksu grāmatu autors Kao Vjets Ngujens

Projekta “Pieskaries grāmatai – pieskaries cilvēkam” ietvaros, kuru atbalsta VKKF, 21.septembrī Preiļu novadā ciemosies vjetnamiešu izcelsmes mākslinieks, kura interese un individuālais skatījums par mūsu tautas mitoloģiju un varoņiem atainojas komiksu grāmatās par Lāčplēsi, Kurbadu un Tālavas taurētāju. Kao Vjets Ngujens ir ieguvis Latvijas pilsonību un izteicies par to, ka viņš par latviešu mitoloģiju zina daudz vairāk nekā vidusmēra latvietis. Ja tā tiešām ir taisnība? Tādēļ vēlamies vērst mūsdienu jauniešu uzmanību tautas varoņu tuvākai iepazīšanai,  vēstures izzināšanai, aicinot uz pasākumu “Ar mājas sajūtu sirdī”, kurā varēs ieklausīties Kao - cilvēkā, kura saknes ir Vjetnamā – zemē ar citu mentalitāti, citu kultūru, kurš ir pētījis latviešu kultūrvērtības, literatūru, kuras iedīgļi ir radušies senatnē.

Vairāk par mākslinieku lasi ŠEIT

Dzejas dienas pasākums "Sadraudzēsimies ar dzeju"

15.septembrī plkst.10.40 notiks dzejas dienu pasākums "Sadraudzēsimies ar dzeju". Piedalās Preiļu 1. pamatskolas 6.a klase.

Tikšanās ar autori Lindu Nemieru

Fantāzijas pasaule ir ārpus ikdienišķā, dažkārt - pat prātam neaptveramā. Ko sniedz brīvais domas lidojums, kā top grāmatas, kas tik ļoti piesaista jauniešus? Kurp mūs var aizvest iztēle? Atbildes palīdzēs rast fantāzijas un fantastikas grāmatu autore Linda Nemiera pasākumā "Ārpus ikdienišķā", kuru atbalsta VKKF.

Radošā darbnīca kopā ar Annu Vaivari

Bērnu literatūras nodaļā Preiļu 1.pamatskolas sākumskolas audzēkņi kopā ar mākslinieci, arhitekti Annu Vaivari, Guntas Šnipkes dzejoļu grāmatas "Ineses māja" ilustratori,  varēs izmēģināt roku māju iekārtošanā, iejūtoties gan pasūtītāja, gan arhitekta lomā.

Anna Vaivare ir latviešu māksliniece, ilustratore un arhitekte, dzīvo un strādā Rīgā. 2014. gadā ieguvusi profesionālo bakalaura grādu arhitektūrā. Studē Latvijas Mākslas akadēmijā un paralēli arhitektes darbam ilustrē bērnu grāmatas, zīmē komiksus. Piedalījusies atsevišķu produktu dizainu un iepakojumu veidošanā. Annas Vaivares darbi regulāri tiek publicēti Latvijas komiksu žurnālā "Kuš", kā arī Latvijas un ārvalstu digitālajos un drukātajos medijos. Mākslinieces ilustrēšanas stilu raksturo izteikti telpiska domāšana, neparasti skatupunkti, spēcīgas krāsas, asi otu triepieni. Vaivare spēj vizuāli akcentēt tempu, mijiedarbību, veidot ilustrācijā paradoksālas situācijas. 2016. gadā viņa saņēma Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā un grāmatu mākslā par ilustrācijām Leona Brieža dzejoļu krājumam "Saputrotā putra".

Apskaties arī http://www.annavaivare.lv/

Annas Vaivares izstāde "Ineses māja"

Bērnu literatūras nodaļā līdz 13.oktobrim skatāma Annas Vaivares oriģinālilustrācijas Guntas Šnipkes bilžu grāmatai "Ineses māja", ko 2022. gada pavasarī izdeva bērnu grāmatu izdevniecība "Liels un mazs".

Apskaties arī http://www.annavaivare.lv/

Tikšanās ar rakstnieci Rebeku Lukošus

Preiļu Galvenās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļa uzsāk projekta "Pieskaries grāmatai - pieskaries cilvēkam" īstenošanu.  Jaunajā mācību gadā bērniem un jauniešiem atkal tiks dota iespēja iepazīt mazāk pazīstamu un jau iemīļotu grāmatu autorus un ilustratorus. Lai jaukas tikšanās un pieaug lasītprieks!

Dzeja elpo septembrī

Dzejas dienas ir publisku dzejas lasījumu tradīcija, kas ik gadu notiek septembra pirmajā pusē. Pirmā Dzejas diena tika rīkota 1965. gada 11. septembrī Rīgā, tādējādi atzīmējot latviešu dzejnieka Raiņa 100. dzimšanas dienu. Nākamā gada 30. martā Latvijas Rakstnieku savienība nolēma dzejas dienas rīkot katru gadu, tā iedibinot jaunutradīciju.

Sveicam zinību dienā!