Virtuālā izstāde ''Bibliotēka caur objektīvu''
1930.g. Preiļu pilsētas valdes sēdē 1930. gada 21. oktobrī vienbalsīgi nolēma bibliotēku - lasītavu atvērt š.g.23. oktobrī un turēt atvērtu ik dienas no plkst. 18-22. (2673. f. 1. apr. 1.lieta, 89. lp. o.p.)
1936.g. V.Salnais un A. Maldups grāmatā ‘Pilsētu apraksts’ piemin, ka Preiļos ir Preiļu pilsētas bibliotēka, kas atrodas Daugavpils ielā 17. Grāmatu skaits – 730 sējumi.
1947.g. oktobris. Tiek iekārtota pirmā inventāra grāmata. Bibliotēka joprojām atrodas Daugavpils ielā un tajā strādā tikai viens darbinieks.
1950.g. Tiek nodibināts Preiļu rajons, bibliotēka tiek pārdēvēta par Preiļu rajona bibliotēku un tā sāk veikt rajona bibliotēkas funkcijas. Bibliotēkā jau strādā 2 darbinieki. Grāmatu fonds- 1600 eks., dienā bibliotēku apmeklē caurmērā 25 lasītāji.
1957.g. Pēc kultūras nama uzcelšanas Preiļos, bibliotēkai tiek ierādītas telpas tā otrajā stāvā , Raiņa bulvārī 28.
1960.g. Bibliotēkas fondā ir 25 699 grāmatas, to apmeklē 1090 lasītāji, strādā trīs darbinieki.
1977.g. Rajona bibliotēka pāriet uz centralizētu bibliotēku sistēmu .Rajona bibliotēkas pakļautībā ir visas rajona bibliotēkas.
1986.g. Bibliotēka pārceļas uz jaunām, bibliotēkas vajadzībām atbilstošām telpām Rēzeknes ielā 24a.
1995.g. Bibliotēku sistēma tiek decentralizēta. Pagastu bibliotēkas nonāk pagastu padomju pārziņā. Rajona bibliotēka turpina veikt bibliotēku metodiskā un konsultatīvā centra funkcijas.
1996.g. Bibliotēka iegādājas pirmo datoru.
1997.g. Bibliotēkā uzsākta automatizācija. Iegādāti datori un integrētā informācijas sistēma Alise.Tiek uzsākts darbs pie elektroniskā kataloga veidošanas.
1999.g. Tiek uzsākts darbs pie rajona elektroniskā kopkataloga veidošanas. Bibliotēkai kļūst pieejams internets un tā izmantošana tiek piedāvāta bibliotēkas apmeklētājiem.
2000.g. Rajona galvenā bibliotēka pāriet no rajona padomes pakļautības Preiļu pilsētas pārziņā, saglabājot rajona funkcijas. Februārī Preiļu RGB tiek pievienota Preiļu bērnu bibliotēka kļūstot par RGB Bērnu nodaļu.
2001.g. Ar Eiropas informācijas biroja un Eiropas informācijas centra atbalstu bibliotēkā izveidots Eiropas Savienības informācijas punkts.
2002.g. Elektroniskais kopkatalogs kļūst pieejams internetā.
2003.g. Sāk darboties bibliotēkas mājas lapa www.preilubiblioteka.lv .
2006.g. decembris Bibliotēka pārceļas uz jaunām, bibliotēkas vajadzībām atbilstošām telpām Kārsavas ielā 4
2007.g. Preiļu Galvenā bibliotēka uzsāk automatizētu (elektronisku) lasītāju apkalpošanu.
2007.g. Preiļu rajona galvenā bibliotēka no Preiļu novada domes Kultūras centra struktūrvienības tiek reorganizēta par Preiļu novada domes iestādi ar nosaukumu Preiļu Galvenā bibliotēka, saglabājot rajona funkcijas.
2007.g. Preiļu Galvenā bibliotēka tiek akreditēta, piešķirot reģiona galvenās bibliotēkas statusu.
2007.g. Latvijas valsts un Bila & Melindas Geitsu fonda līdzfinansētā publisko bibliotēku attīstības projekta ietvaros Preiļu Galvenajā bibliotēkā tiek izveidots Preiļu reģionālais mācību centrs, kļūstot par apmācību centru Preiļu, Ludzas, Rēzeknes rajonu bibliotekāriem un iedzīvotājiem.
2008.g. Bibliotēka piedāvā jaunu pakalpojumu internetā, kas nodrošina vairākas iespējas: · Grāmatu pasūtīšanu no bibliotēkas elektroniskā kataloga · Grāmatu rezervēšanu no bibliotēkas elektroniskā kataloga · Grāmatu lietošanas termiņa pagarināšanu no lietotāja elektroniskā formulāra · Izsniegto grāmatu pārskatīšanu elektroniskajā formulārā.
2009.g. Preiļu Galvenās bibliotēkas bērnu literatūras nodaļas vadītāja Vilhelmīne Jakimova saņem Voldemāra Caunes balvu "Gada bibliotekārs darbā ar bērniem un jauniešiem"
2010.g. Administratīvi teritoriālās reformas rezultātā Preiļu Galvenajai bibliotēkai tiek pievienotas 4 struktūrvienības: Pelēču bibliotēka, Pelēču pag. Ārdavas bibliotēka, Saunas bibliotēka un Saunas pag. Smelteru bibliotēka.
2010.g. oktobrī bibliotēka atzīmē 80 gadu jubileju
2011.g. notiek tradicionālo no papīra izgatavoto lasītāju karšu nomaiņa ar elektroniskajām lietoja kartēm (e-karte)
2012.g. 3.decembrī Preiļu Galvenajai bibliotēkai akreditācijas procesa rezultātā atkārtoti ir piešķirts reģiona galvenās bibliotēkas statuss
2013.g. janvārī Preiļu Galvenajā bibliotēkā ar Eiropas Komisijas finansiālo atbalstu sāk darboties Eiropas Komisijas Europe Direct informācijas centrs
2015.g. oktobrī bibliotēka atzīmē 85 gadu jubileju
2016.g.decembrī 10 GADI kopš Preiļu Galvenā bibliotēka atrodas bibliotēkas vajadzībām piemērotās telpās Kārsavas ielā 4
- Preiļu Galvenā bibliotēka piedalās e-grāmatu pilotprojektā
- norisinās 1.Latgales stāstnieku festivāls “Omotu stuosti”
- Valsts prezidenta kundzes Ivetas Vējones vizīte Preiļu Galvenajā bibliotēkā
2017.g. Preiļu Galvenā bibliotēka atkārtoti tiek akreditēta, piešķirot tai reģiona galvenās bibliotēkas statusu, kā arī tiek izdota Rasmas Zariņas grāmata “Ostoņas lizeikas mada dvēseles prīcai”
2018.g. Preiļu Galvenā bibliotēka sāk ieviest Interreg Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta Network Digihubs aktivitātes
2019.g. Ģimenes Digitālā Centra izveide- atklāšana (Interreg Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta Network Digihubs ietvaros)
- Aktīvi uzsāk darboties 3TD E-grāmatu bibliotēka
- Tiek izdots literāro darbu krājums “Preiļi un ES. 15 gadi ES”
2020.g. 23.oktobrī Preiļu Galvenajai bibliotēkai 90 gadu jubileja "Bibliotēka caur objektīvu"
2022.g. Jauns pakalpojums Preiļu Galvenajā bibliotēkā - drukāto izdevumu saņemšanas /nodošanas pakomāts.
- Preiļu Galvenā bibliotēka tiek akreditēta, piešķirot tai reģiona galvenās bibliotēkas statusu.
2023.g. 10.februārī grāmātu mīļotāju klubiņa "Grāmatu guru" atklāšana.
- 25.aprīlī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Preiļu GB galvenā bibliotekāre, Ģimeņu digitālā centra vadītāja Ina Rusiņa saņēma Latvijas Bibliotekāru biedrības balvu “Gada bibliotekārs 2022”.
Preiļu Galvenā bibliotēka ir izglītības, informācijas un kultūras iestāde. Tā izsenis uzturējusi kontaktus ar rakstniekiem un dzejniekiem. Dzejas dienas, tikšanās ar ievērojamiem cilvēkiem, žurnālu un avīžu redakciju darbiniekiem, jauno grāmatu prezentācijas, jubilejas novadniekiem, bibliotēku nedēļas: šādas un citas aktivitātes bibliotēka organizē regulāri.
Preiļu Galvenā bibliotēka uzkrāj un sistematizē iespieddarbus un citus dokumentus, veido katalogus un nodrošina savu, kā arī citu bibliotēku krājumu un datu bāžu izmantošanu iedzīvotājiem. RGB finansē Preiļu novada dome.RGB ir metodiskais un konsultatīvais centrs reģiona bibliotēkām.
|